Podmiot gospodarczy ma możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jednoosobowej spółki z o.o.. Podobieństwo między tymi formami pojawia się w aspekcie zarządzania firmą. Decyzje podejmowane są jednomyślnie, nie ma potrzeby stosowania zasady większości głosów. Z kolei jeśli chodzi o różnice są one ogromne.
Założenie działalności:
Jednoosobowa spółka z o.o. jest spółką prawną wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy złożenie wniosku CEIDG w odpowiednim urzędzie i firma zostanie założona w ciągu 1 dnia.
Koszty założenia działalności:
Założenie jednoosobowej działalności jest nieodpłatne, w przypadku spółki z o.o. koniecznie jest poniesienie kosztów w związku z opłatami sądowymi, podatkiem od umowy spółki oraz kosztami notarialnymi.
Księgowość:
Spółka z o.o. zobowiązana jest do prowadzenie pełnej księgowości, w przypadku jednoosobowej działalności jeśli wysokość przychodów nie zostanie przekroczona przedsiębiorca nie jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości, jego obowiązku sprawozdawcze ograniczają się najczęściej do uproszczonych form.
Odpowiedzialność:
W spółce odpowiedzialność wspólników spółki jest ograniczona, odpowiadają oni najczęściej do wielkości wkładów jakie zostały wniesione na pokrycie kapitału zakładowego. W jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada za wszystkie zobowiązania wynikające z jej prowadzenia całym swoim majątkiem.
Likwidacja działalności:
Likwidacja spółki z o.o. to proces skomplikowany wiąże się z koniecznością przeprowadzenia procesu likwidacyjnego oraz zgłoszenia faktu likwidacji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej fakt jej likwidacji wystarczy zgłosić do odpowiedniego urzędu gminy.
Ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.
Ciekawy wpis. Pozdrawiam.