Jak już zapewne wiadomo, wszystkie kwestie związane z zakładaniem, a następnie zarządzaniem spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, zostało zawarte w Kodeksie Spółek Handlowych, a także Ustawie o rachunkowości.
Można by rzec, że kapitał własny w spółce jest składnikiem majątku, który stanowi jej własność. Całość kapitału własnego pochodzi z wkładów wnoszonych przez wspólników zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie niepieniężnej (aport), z części zysku, z aktualizacji wyceny oraz ze sprzedaży udziałów powyżej ich nominalnej wartości.
Kapitał własny = aktywa – zobowiązania
Kapitał własny dzielony jest na kapitał wniesiony oraz na kapitał wypracowany. Pierwszy z nich jest wkładem właścicieli spółki wnoszonym podczas jej rejestracji. Kapitał wypracowany powstaje z części wypracowanego zysku oraz służy do uzupełniania kapitałów własnych jednostki.
W skład kapitałów własnych wchodzą:
- kapitał podstawowy,
- należne wpłaty na kapitał podstawowy,
- udziały własne,
- kapitał zapasowy,
- kapitał z aktualizacji wyceny,
- pozostałe kapitały rezerwowe,
- zysk lub strata z lat ubiegłych,
- zysk lub strata netto.
Kapitał zakładowy wykazywany jest w kwocie, która została określona w umowie spółki, a następnie wpisana w Rejestrze Sądowym. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi 5.000 złotych. Składa się on z wkładów, które wnoszą założyciele, czyli wspólnicy spółki. Wkłady mogą być w postaci pieniężnej lub aportu.