Likwidacja to postępowanie prowadzone zarówno w spółkach osobowych, jak i kapitałowych. Zasadniczym celem likwidacji jest spieniężenie majątku spółki oraz zakończenie bieżących spraw przedsiębiorstwa.
Spółki kapitałowe wymagają likwidacji w celu wykreślenia ich z rejestru.
Postępowanie likwidacyjne w spółkach
– Spółka jawna:
Rozwiązanie działalności następuje wraz z wykreśleniem spółki z rejestru sądowego. Likwidacja przeprowadzana jest w celu spieniężenia majątku. Otwarcie likwidacji następuje wraz z pojawieniem się przyczyn rozwiązania podmiotu, do których zaliczyć możemy m.in jednomyślną uchwałę wszystkich wspólników, ogłoszenie upadłości spółki lub śmierć któregoś ze wspólników.
– Spółka partnerska i komandytowa:
Likwidacja na takich zasadach, jak w spółce jawnej.
– Spółka komandytowo-akcyjna:
W celu likwidacji tego podmiotu należy zastosować odpowiednie przepisy. Likwidatorami są wyłącznie komplementariusze. Odejście od tego może stanowić uchwała walnego zgromadzenia lub statut.
– Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością:
Likwidacja następuje w momencie uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki lub ogłoszeniu jej upadłości. Dodatkowo o rozwiązaniu spółki może zadecydować sąd rejestrowy.
– Spółka akcyjna:
Likwidacja następuje w dniu uprawomocnienia orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, a także w momencie powzięcia uchwały o rozwiązaniu spółki przez walne zgromadzenie. Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że statut stanowi inaczej.