Spółka partnerska – zakładać czy nie zakładać?

Coraz więcej osób decyduje się na otworzenie firmy w postaci spółki partnerskiej. Jakie są jej wady oraz zalety? Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zalety spółki
Spółka partnerska daje możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników. Odpowiadają oni tylko za podejmowane przez siebie działania nie przejmując się pozostałymi wspólnikami.
Nazwa spółki partnerskiej podlega ochronie prawnej.

Wady spółki
Spółka może zostać założona przez osoby wykonujące wolny zawód. Umowa spółki musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Oznacza to, że koszty założenia spółki wzrastają.

Spółka celowa

Zakładanie spółek celowych jest wymogiem banków podczas udzielania kredytów. Celem spółki jest rozgraniczenie przeprowadzenia danego projektu od innych projektów gospodarczych realizowanych przez przedsiębiorcę, tym samym ograniczając ryzyko finansowe dla przedsiębiorcy i dla banku.

Spółką celową najczęściej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która posiada odpowiedni kapitał i środki finansowe, aby wykonać określone zadanie gospodarcze.
Zdarza się, że spółką celową jest spółka akcyjna.

Warunkiem, aby spółka otrzymała kredyt jest to, aby wspólnicy posiadali czystą  historię kredytową oraz musi zapewnić istnienie realnych zabezpieczeń kredytu (na majątku swoim lub cudzym). 

Oprócz ograniczenia ryzyka dla spółki matki czy innych spółek w grupie, ma ona zastosowanie dla ograniczenia ryzyka dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, gdyż wówczas co do zasady chroni majątek osobisty takiej osoby w razie bankructwa

Kilka słów o spółce europejskiej – przeczytaj!

Kilka słów o spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka kapitałowa, której działanie opiera się o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Umowa spółki musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona, odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów. Mogą zostać one pokryte w formie gotówkowej lub bezgotówkowej.
Spółka z o.o. posiada osobowość prawną. Może zostać założona przez jedną lub więcej osób w celu prowadzenia działalności zgodnej z prawem.

Powstanie spółki z o.o. związane jest z zawarciem umowy oraz wpisem do KRS.

Organy spółki z o.o.:
– zgromadzenie wspólników;
– zarząd;
– rada nadzorcza;
– komisja rewizyjna;

Na co zwrócić uwagę decydując się na wirtualne biuro?

Wielu przedsiębiorców chce nawiązać współpracę z wirtualnym biurem. Ta decyzja może okazać się być korzystna, ponieważ profesjonalne usługi świadczone w ramach wirtualnego biura pozwalają zarówno zadbać o bezpieczeństwo firmy jak i podnieść jej prestiż. Odpowiednia lokalizacja biura przyciąga większą liczbę Klientów.

Co jest ważne w wyborze wirtualnego biura?

Profesjonalna obsługa

Bardzo ważne jest to, aby nawiązać współpracę z wirtualnym biurem, które zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.

W ramach e-biura można skorzystać z takich usług jak:
– odbiór telefonów i faksów
– odbiór i przesyłanie korespondencji
– odbiór i obsługę skrzynki mailowej
– obsługę prawną i księgową
– przechowywanie dokumentów
– rejestrację podmiotów gospodarczych w KRS, US, ZUS, GUS
– wsparcie księgowe, prawne, informatyczne
– założenie rachunku firmowego
– skrytkę pocztową
– wynajem sal na spotkania biznesowe

Ważne jest to, aby te usługi świadczone były przez osoby posiadające odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę.

Właściwa lokalizacja przyciągająca uwagę Klientów
Odpowiednia lokalizacja może zdecydować o wyborze firmy przez Klienta. Warto zadbać o prestiżowy adres dla biura.

Pakiet usług oferowanych przez biuro
Na rynku istnieje wiele wirtualnych biur. Jednak nie wszystkie oferują takie same usługi. Warto wybrać takie biuro, które oferuje usługi mogące przynieść ogrom korzyści.

Co zrobić, aby firma osiągnęła sukces?

Każdy, kto zakłada firmę myśli o tym, aby osiągnąć sukces. Jednak realizacja tego celu wymaga przemyślanych działań, które poparte są dokładną analizą pozytywnych oraz negatywnych skutków. Z pewnością każdy przedsiębiorca powinien zadbać o 3 podstawowe aspekty, bez których sukces nie jest możliwy.

Po pierwsze: Odpowiedni produkt
Istotne jest wprowadzenie na rynek produktu, który jest niepowtarzalny i oryginalny. Z pewnością zwiększy to zainteresowanie Klientów właśnie konkretną firmą. Istotnym aspektem jest jakość oferowanego produktu, aby wyróżniała się na tle konkurencji. Trzeba o nią dbać na bieżąco, kontrolować oraz sprawiać, aby z każdym dniem produkt stawał się coraz lepszy. Ważne są innowacje oraz rozwój. Pomoże to wybić się na rynek i zwiększyć efektywność firmy.

Po drugie: Zadbaj o księgowość
Wielu przedsiębiorców z racji tego, że muszą dopełnić wielu obowiązków zapominają często o formalnościach oraz sprawach księgowych. Porządek w papierach pomaga kontrolować firmę oraz analizować jej postępy. Jeżeli przedsiębiorca sam nie ma czasu na prowadzenie księgowości firmy, to ma możliwość nawiązania współpracy z biurem rachunkowym. W ramach współpracy otrzymuje kompleksowe wsparcie z zakresu księgowości, podatków oraz prawa.

Po trzecie: Skuteczny marketing
Istotnym czynnikiem jest właściwy sposób dotarcia do Klientów. Informowanie ich o oferowanych usługach, nowościach pozwoli zwiększyć zainteresowanie firmą. Odpowiednia promocja produktów sprawi, że Klient wybierze firmę, która dostarcza więcej informacji. Idealnym rozwiązaniem są tutaj Social Media, które umożliwiają dotarcie do ogromnej grupy odbiorców w krótkim czasie.

Rodzaje prokury

Prokura w spółkach handlowych jest pełnomocnictwem, udzielanym przez te spółki osobom fizycznym. O jej istocie i zasadach udzielania pisaliśmy Państwu już na naszym blogu. Prokura jednak może występować w różnych rodzajach i na ten temat więcej tutaj.

Pierwszą odmianą prokury w spółkach jest PROKURA SAMODZIELNA (SAMOISTNA), która umożliwia prokurentowi samodzielne działanie. Kolejnym rodzajem jest PROKURA ŁĄCZNA. Aby dokonać czynności prawnej na jej mocy konieczne jest współdziałanie wszystkich prokurentów. Ostatnim rodzajem występującej prokury może być PROKURA ODDZIAŁOWA, której zakres umocowania prokurenta ogranicza się do zakresu wpisanego do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.

Do pewnego czasu istniała jeszcze PROKURA ŁĄCZNA NIEPRAWIDŁOWA, umożliwiające korzystanie z praw prokury jednocześnie przez prokurenta i inną osobę (członka zarządu czy wspólnika). Jednak postanowieniem Sądu Najwyższego została ona uznana za niedopuszczalną.

SĄD REJESTROWY – Spółka S24

Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który z pewnością dostarczy Państwu wielu interesujących informacji.

 

Każdy przedsiębiorca, który chce założyć spółkę z oo w systemie S24 musi pamiętać o tym, że ciąży na nim obowiązek przygotowania odpowiednich dokumentów. Jednym z nich jest przygotowanie danych na temat właściwego sądu rejestrowego według siedziby spółki. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż to za jej sprawą szybko można uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Właściwym sądem rejestrowym jest sąd rejonowy ustalany ze względu na siedzibę podmiotu, którego wpis dotyczy. Siedziba spółki musi znaleźć się w umowie spółki. Wpis do KRS musi zostać złożony w sądzie rejestrowym odpowiednim do siedziby spółki, która jest wpisana w umowie.

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z systemu udostępnionego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, to w oknie „”Składanie wniosku S24″” należy wpisać siedzibę spółki, miejscowość. Według niej będzie ustalany sąd rejestrowy.

Warto również skorzystać z udostępnionej Listy Wydziałów Gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego, która z pewnością ułatwi wybranie najbardziej właściwego sądu dla każdej spółki.

System S24 – szybszy sposób na rejestrację spółki

System S24 daje możliwość założenia firmy za pośrednictwem Internetu. Poszerza się grono form spółek, które mogą zostać założone online.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki za pomocą systemu S24, ponieważ umożliwia on rejestrację firmy w krótkim czasie. Jest to bezpieczny sposób, który wykorzystuje dostępne na platformie wzorce dokumentów oraz umów.

System ten pozwala na:
– podpisanie umowy;
– dokonanie płatności elektronicznej;
– wysłanie do Sądu Rejestrowego dokumentów dotyczących rejestracji spółki;

Wadą tego systemu jest fakt, że każdy, kto chce zarejestrować spółkę za pośrednictwem Internetu zobowiązany jest do założenia konta na platformie.

System dostępny jest zarówno dla polskich przedsiębiorców jak i zagranicznych.

 

Założenie spółki w 2017 roku

Coraz więcej osób chce prowadzić własne przedsiębiorstwo. Zarządzanie firmą umożliwia realizację marzeń oraz ambicji. Często motywacją do założenia firmy jest nowy rok. Myśl „Od nowego roku zarejestruję własną spółkę” brzmi w głowach niejednego z nas. Jednak czy warto czekać do nowego roku?

Jak w odpowiedni sposób założyć firmę?

Pierwszym sposobem jest jej rejestracja.
Samodzielne przeprowadzenie całej procedury może od nowego roku okazać się dosyć problematyczne dla osób, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia w zakładaniu firm. Dlaczego?
Od stycznia 2017 roku mają zostać wprowadzone nowe przepisy, które znacznie utrudnią zarejestrowanie spółki jako podatnika VAT. Celem wprowadzanych zmian jest zminimalizowanie oszustw na tle podatkowym. Każda osoba chcąca pozyskać numer VAT dla spółki spotkać będzie mogła się z odmową urzędu. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie zarejestrowania spółki specjalistom, którzy w bezpieczny sposób i w krótkim czasie założą Państwa firmę.

Drugi sposób: Gotowa spółka
Osoby chcące prowadzić własną firmę mają możliwość zakupu gotowej spółki, która posiada kompletną dokumentację. Daje ona możliwość prowadzenia spraw firmy już następnego dnia po dokonaniu formalności.

Rozwiązanie spółki cywilnej – majątek

Niekiedy zdarza się, że założenie spółki jest decyzją spontaniczną i później po pewnym czasie następuje ustanie spółki. Nieważne czy rozwiązanie spółki powstało na skutek porozumienia wspólników, czy ze względu na śmierć jednego z nich lub w związku z wypowiedzeniem udziału, problemy majątkowe nadal trwają. Nie można się ich pozbyć ot tak. Na tym etapie toczyć się będą sprawy dotyczące podziału majątku.

Jeżeli chodzi o spółkę cywilną, to majątek wspólników w czasie działania spółki jest ich niepodzielną własnością. Żaden ze wspólników nie może sam decydować udziałami lub poszczególnymi składnikami majątku. W chwili rozwiązania spółki majątek zostaje podzielony na części ułamkowe, których właścicielami są wspólnicy spółki.

USTANIE SPÓŁKI – zadłużenie
Jeżeli spółka w związku ze swoją działalnością posiada długi to musi je spłacić. Jeżeli wszystkie długi zostaną spłacone i zostanie jakaś kwota, to z niej zwraca się wspólnikom ich wkłady oznaczone w umowie spółki. Reszta część majątku będzie podlegać podziałowi stosunkowo do uczestnictwa wspólników w zyskach spółki.
Wspólnicy mają także możliwość sprzedania całego majątku i podzielenia się uzyskanymi środkami.

WAŻNE! W przypadku, gdy kwota do podziału jest zbyt niska na pokrycie długów, to podziału się nie dokonuje!

Podział majątku:
– podział umowny,
– podział sądowy.

Pierwszy następuje wtedy, gdy umowa spółki nie określa podziału majątku w przypadku rozwiązania spółki. W takiej sytuacji powinno zostać sporządzone odpowiednie porozumienie zawierane pomiędzy wspólnikami.

Umowa powinna zawierać:
– wszystkie składniki majątku do podziału + ich wartość,
– przyporządkowanie ich stronom,
– w przypadku spłat → wysokości termin spłaty.

Jeżeli majątek nie wymusza formy szczególnej, to umowa może być zawarta tylko w formie pisemnej. Jeżeli jednak w skład majątku wchodzą prawa czy nieruchomości, to wtedy podział musi być dokonany w formie aktu notarialnego. Trzeba pamiętać, że to wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Drugi sposób podziału majątku następuje wtedy, gdy nie istnieje żadna nić porozumienia pomiędzy wspólnikami i trzeba wkroczyć na drogę sądową. Każdy ze wspólników może złożyć odpowiedni wniosek do sądu wraz z wskazaniem ogólnej wartości majątku, wszystkimi składnikami i wartością każdego z nich osobno. Wniosek ten może także zawierać propozycję podziału majątku. Tutaj także trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami.

PODATEK – podział
Umowa o zniesienie współwłasności składników majątku podlega PCC – jedynie w części dotyczącej spłat lub dopłat. Podstawą opodatkowania jest tutaj wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności.