Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Każdy przedsiębiorca rozpoczynając działalność gospodarczą najpierw ma obowiązek zarejestrowania swojego podmiotu w odpowiednim rejestrze. Spółki z o.o. należy rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym ale na przykład przedsiębiorcy, którzy działają w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa lub jako spółka cywilna rejestrują swoją działalność w CEIDG.

Jest to ewidencja, która obowiązuje od 1 lipca 2011 roku i prowadzona jest przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Wszelkie czynności związane z wpisem są bezpłatne więc przedsiębiorca nie musi się martwić o koszty.

Ewidencja ta została stworzona w celu zaoszczędzenia czasu podmiotom gospodarczym a także zmniejszenia formalności jakie wiążą się z założeniem własnej działalności. Zyskujemy możliwość zarejestrowania się za pomocą internetu.

W CEIDG znajdziemy wszystkie niezbędne informację na temat przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Informację są jawne, więc każdy zainteresowany podmiot może z nich skorzystać.

Zadania jakie ma spełniać CEIDG to :

1. ewidencja podmiotów gospodarczych prowadzących działalność ( osób fizycznych, spółek cywilnych )

2. ułatwienie w dostępie do informacji o przedsiębiorcach, bezpłatny wgląd do informacji, aktualizacja danych

Przedsiębiorca, który zamierza założyć własną firmę ma możliwość pozyskania informacji na temat konkurencji jaka już działa na rynku a osoba, która będzie chciała zainwestować środki w jakieś niewielkie przedsięwzięcia w formie spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności może sprawdzić jakie podmioty działają na rynku i w co ma możliwość zainwestować.

 

rejestracja-ceidg