nazwa-spolki-zooFirma spółki zazwyczaj określana mianem nazwy spółki ma bardzo ważne znaczenie w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Kilkuletnie działanie na rynku powoduję, że podmiot gospodarczy wyrabia sobie markę, pozyskuję rzeszę klientów dzięki czemu dobrze prosperuje i rozwija swoją działalnością. Każdy przedsiębiorca wie, że raz zniszczona opinia jest bardzo trudna do odbudowania i klient jeśli raz się zawiódł drugi raz może już nie wrócić.

Na rynku istnieje ogromna konkurencja, która stara się na swoją stronę pozyskać klientów. Często bywa tak, że podmiot wchodzący na rynek przybiera nazwę bardzo podobną do nazwy przedsiębiorstwa, które już jakiś czas z powodzeniem istnieje na rynku. Co w takiej sytuacji można zrobić? Takie działanie nie jest uczciwe ale niestety rynek rządzi się swoimi prawami.

Przedsiębiorca ma prawo do ochrony nazwy swojej firmy, ochrona ta określona została w przepisach Kodeksu Cywilnego. Jeśli prawo do nazwy przedsiębiorcy zostało zagrożone poprzez cudze działanie może on wymagać zaniechania takiego działania pod warunkiem, że jest ono bezprawne. Ma również możliwość żądania aby konkurencja usunęła skutki jakie pojawiły się w związku z naruszeniem nazwy, żądać oświadczenia o danej treści.

Prawo chroni nazwę ale jak widać, wszystkie te czynności nie są zbytnio szkodliwe dla konkurencji, owszem wymagają naprawy szkód ale nie wiążą się z jakimiś ogromnymi obciążeniami finansowymi.
Każdy klient jest ważny więc przedsiębiorca będą podejmować wiele działań aby go pozyskać, czasem kosztem innej firmy.