Każda spółka i sposoby jej założenia określone zostały w Kodeksie Spółek Handlowych lub w Kodeksie Cywilnym. Zatem przedsiębiorca, który planuje podjąć się któregoś z tych kroków, powinien przed przystąpieniem do działania, zorientować się w przepisach dotyczących wybranej przez niego formy prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z tym, że częściej usłyszeć można o tym, iż z dnia na dzień powstaje coraz więcej spółek komandytowych, ten post będzie zawierał wszystkie dokumenty, które przygotować musi przedsiębiorca, aby rejestracja wybranej przez niego spółki mogła przebiec szybko i bezproblemowo.

Zatem, aby zarejestrować spółkę komandytową, należy przygotować:zakladanie-spolki-komandytowej

UMOWĘ SPÓŁKI, która jeszcze do niedawna koniecznie musiała być sporządzana w obecności notariusza i w formie aktu notarialnego. Przepis ten na obecną chwilę uległ zmianie i istnieje możliwość założenia spółki przez Internet.

POTWIERDZENIE DOKONANIA OPŁAT, a dokładnie chodzi o opłatę za wpis do KRS w wysokości 500 zł oraz za ogłoszenie tego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co kosztuje 100 zł.

PEŁNOMOCNICTWO wymagane w przypadku, gdy spółka rejestrowana jest za pośrednictwem pełnomocnika. Nie ma obowiązku, aby spółkę rejestrował tylko jej założyciel. Okazuje się, że można tego dokonać korzystając właśnie z usługi pełnomocnika, który aby móc podejmować jakiekolwiek kroki w tym celu, musi otrzymać wcześniej pełnomocnictwo.

PRAWIDŁOWO UZUPEŁNIONE FORMULARZE, które następnie składa się w KRS. Do formularzy tych zaliczyć można KRS W-1, KRS-WC, KRS-WM, a także KRS-WK. Każdy z tych formularzy znaleźć można na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dodatkowo prócz powyższych dokumentów, należy przygotować także odpowiednie oświadczenie zawierające adresy wszystkich wspólników, wzór podpisu komplementariusza, a także NIP-8.

Wielu przedsiębiorców jest świadomych tego, jak trudne jest przebrnięcie przez cały proces rejestracji spółki komandytowej. Dlatego przyjęło się, że najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest skorzystanie z usług osób, które znając się na tym, są w stanie uniknąć różnego rodzaju błędów. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale także nerwy przedsiębiorcy.